Saksofon – historia instrumentu
Saksofon to instrument o niebywałej barwie dźwięku i ciekawym wyglądzie. Skonstruowany został przez Adolpha Saxa w pierwszej połowie XIX wieku. Szybko zaczął zdobywać popularność i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów.
Wynalezienie saksofonu miało miejsce w 1841 roku, ale świat usłyszał o nowym instrumencie dopiero 12 czerwca 1842 r. Prezentacja saksofonu mogła mieć miejsce wcześniej, bo już w 1841 roku, na brukselskiej wystawie instrumentów, jednakże przesyłka z saksofonem, która została tam wysłana, uległa zniszczeniu.
Saksofon został zaprezentowany w 1844 roku (dokładnie 3 lutego), parze królewskiej Marii Amelii i Ludwikowi Filipowi. Twórca saksofonu chciał opatentować swój instrument, jednakże jego rywale uniemożliwiali mu to, wnosząc pozwy sądowe. Na szczęście patent został przyznany w czerwcu 1846 roku. Sax chciał mieć wyłączne prawa do saksofonu, jednakże jego rywale wnosili veto, twierdząc, że instrument ten był już od dawna znany w Niemczech, a co za tym idzie, „domniemanemu” twórcy patent się nie należy.
Późniejsze losy saksofonu
Już kilka lat po stworzeniu saksofonu, instrument ten został włączony do grona instrumentów koncertowych. Pierwsze wprowadzenie partii na saksofon miało miejsce w lutym 1844 roku. Wtedy to saksofon został wprowadzony do dzieła chóralnego Chant Sacre przez Hectora Berlioza. Następnie saksofon wprowadzono do orkiestry symfonicznej, a 31 lipca 1845 roku wprowadzono go do orkiestry marszowej francuskiego wojska.
Kolejne lata przyniosły ciągłą popularyzację saksofonu. Pojawiał się on w dziełach takich jak Symphonia Domestica (1903 rok), Drewniany Książę (1917 rok) czy Błękitna rapsodia (1923 rok).
Celem Saxa od samego początku było włączenie saksofonu do orkiestry symfonicznej, jednakże spora liczba kompozytorów i muzyków była temu przeciwna. Jednakże nieugięte postanowienie twórcy doczekało się realizacji i dziś saksofon jest instrumentem obecnym również w kompozycjach symfonicznych.